Jak správně změřit nohu?

DVAKRÁT MĚŘ, JEDNOU ŘEŽ(Š)!

Měření délky a šířky chodidla je téměř vždy opravdu nadlidský výkon. Děti nespolupracují, vztekají se a utíkají. To se týká hlavně chodců začátečníků. Uvidíte ale, že každé další měření bude o něco jednodušší.

Délku měříme:

  1. speciálním měřidlem - např. měřidlo Plus12, Clevermess apod.
  2. s pomocí krabice, kdy dítě postavíme patou dovnitř ke stěně krabice (zde si vyznačíme bod - střed paty) a další např. čárkou vyznačíme, kam až sahá nejdelší prst. Nožička musí stát v krabici celou vahou, můžeme lehce zatlačit na nárt. Dohlédněte na to, aby prstíky byly narovnané. Tyto dva body spojíme a máme zaznamenanou délku chodidla

Šířku měříme:

  1. šuplerou
  2. s pomocí krabice - stejně jako délku, jen děláme body v místě, kde je chodidlo nejširší (většinou v oblasti prstních kloubů) - spojíme a změříme

VŽDY MĚŘÍME OBĚ NOHY - ROZMĚRY NOŽIČEK SE MŮŽOU LIŠIT I O PŮL CM

Určení šířky nohy - široká vs. úzká nebo snad normální?!

Určení, zda hledáme botku pro širokou, úzkou nebo normální nožku je základem správného výběru a prvním krokem ke správnému obouvání našich nejdražších.

Pomoci nám může tato tabulka:

než se do ní detailněji podíváme, vydělíme naměřenou délku šířkou - výsledek porovnejte s hodnotou v příslušné kategorii délky nohy.

Např. máme nohu 15 cm dlouhou a 6,5 cm širokou

15/6,5=2,3....a tradáááá už víme, že se jedná o nohu normální šířky

  Poměr délky a šířky
Délka nohy Velmi široká Široká Normální Úzká
<13   <2,15 2,15-2,3 >2,3
13-16 <2 2-2,25 2,25-2,5 >2,5
16-20 <2,2 2,2-2,4 2,4-2,65 >2,65
>20 <2,4 2,4-2,6 >2,6  

 

Nadměrek

Délku máme, šířku máme a teď, co je to ten nadměrek?!

Nadměrek je prostor v botě pro případný růst (který stoprocentně proběhne) a volný pohyb prstů, tak aby nedocházelo k jejich deformaci. A aby byly botičky pohodlné.

Všeobecně se doporučuje nadměrek do délky 1,2 cm. Pro pohyb potřebujou prstíky alespoň 0,5 cm a zbytek padne pro případný růst chodidla. Ovšem u začínajících chodců osobně doporučuji nadměrek max. 1 cm, aby chůze v botičkách byla opravdu pohodlná a neomezující. Pro starší běhající, hopsající a dovádějící rarachy volte klidně 1,2 - 1,4 cm.

Nesmíme zapomenout i na nadměrek do šířky! Ten volte dle ročního období - tzn. dle toho jak silnou ponožku dítko nosí. Teplá ponožka dokáže nohu rozšířit i o několik mm. Pokud bude z každé strany prostor neboli nadměrek 1-2 mm, bude to jen dobře!

VŽDY DOMA NEBO V OBCHODĚ VYZKOUŠEJTE JAK DÍTKO V BOTIČKÁCH CHODÍ. HODNĚ ZÁLEŽÍ TAKÉ NA TOM, ZDA A JAK BOTA SEDÍ KOLEM KOTNÍKU. 

 

PŘI NÁKUPU BAREFOOT NEBO KOMPROMISNÍCH BOTIČEK PAMATUJTE NA TŘI ZÁKLADNÍ BF PRAVIDLA 

  • TVAR BOTIČKY BY MĚL VERNĚ KOPÍROVAT TVAR NOŽIČKY (někdo má výrazně dominantní palec, někdo prstíky v téměř stejné rovině)
  • BOTA BY NEMĚLA MÍT DROP - tzn. nulový rozdíl ve výšče špičky a paty (prostě žádné podpatky..ani úplně malinkaté)
  • PODRÁŽKA/PODEŠEV BY MĚLA BÝT MAXIMÁLNĚ FLEXIBILNÍ, OHEBNÁ, SROLOVATELNÁ, PODDAJNÁ - zkrátka oblíbené přirovnání "žvýkačková" :)

 

V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat na info@barefootkids.cz, rádi s Vámi probereme vše potřebné a doporučíme vhodné obutí. :)